Nowa Sól

Nowa Sól - jak wskazuje nazwa, historia powstania miasta związana jest z solą. Utworzenie warzelni, która data początek Nowej Soli, miało uniezależnić Śląsk od polskich dostawców. Około 1585 r. pojawiła się w dokumentach nazwa warzelni Neusalzburg, później skrócona do Neusalz. W 1743 r. Fryderyk Wielki nadał przywilej lokacyjny przekształcający osadę w miasto królewskie. Podnosząc Nową Sól do rangi miasta Fryderyk II nakazał opracowanie projektu jego rozbudowy, W 1745 r. inspektor budowlany z Głogowa Juliusz Springer oznaczył na planie rozwoju przestrzenne­go miasta 182 istniejące budowle i wykreślił 220 nowych parceli budowlanych przeznaczonych głównie dla rzemieślników. Zachęcając ich w ten sposób do zasiedlania i uruchamiania warsztatów. Miasto rozwijało się, napływała ludność z okolicznych wsi.
        W 1816 r. rozpoczęła działalność manufaktura przędzalnicza zorganizowana przez członka gminy braci czeskich - Gruschwitza. Powstały fabryki tkanin bawełnianych i wełnianych. W 1827 r. otwarto pierwszą hutę żelaza, odlewnię i emaliernię, będącą własnością rodziny Krauze; Rozpoczęły ­działalność liczne fabryki. Odra stała się najważniejszym traktem komunikacyjnym. Po wybudowaniu w 1870 r. trwałego mostu na Odrze, Nowa Sól uzyskała połączenie z Poznaniem, co wpłynęło na szybszą rozbudowę miasta. Po otwarciu dworca kolejowego w 1871 r. miasto uzyskało połączenie ze Szczecinem i Berlinem.
Zahamowanie rozwoju Nowej Soli nastąpiło po 1930 r: w czasie światowego kryzysu gospodarczego. Spadek zatrudnienia pociągnął za sobą likwidację wielu zakładów przemysłowych..W wyniku II wojny światowej miasto uległo zniszczeniom w niewielkim stopniu. W 1946r: jako pierwsze rozpoczęły pracę największe zakłady przemysłowe w mieście: DZM "Dozamet" i NFN "Odra". Rozbudowa istniejących zakładów przemysłowych wywołała szybki przyrost ludności miasta.
W roku 1993 liczba mieszkańców Nowej Soli przekroczyła 43 tysiące. W czerwcu tegoż roku miasto obchodziło 250 rocznicę nadania praw miejskich. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyły władze miasta oraz zaproszeni goście z Holandii, Niemiec i Francji, a także liczni mieszkańcy miasta.

Dawne ulice ... czyli Nowa Sól na starych fotografiach
Strona poświęcona historii miasta Nowa Sól

Okolice Nowej Soli na starych fotografiach
Historia, położenie i galeria zdjęć, miast położonych w pobliżu Nowej Soli: Kożuchowa, Otynia, Siedliska, Bytomia Odrzańskiego i Niedoradza.

Nowa Sól na fotografiach sprzed lat
Historia miasta, opisy i zdjęcia zabytków, archiwalne mapy, plany, zdjęcia itp.

Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji
Strona poświęcona ochronie zabytków architektury obronnej na obszarze województwa Lubuskiego

NOWA SÓL :serwis miejski
Informacje lokalne i samorządowe, prezentacja miasta, aktualności, kultura i gospodarka.

Biuletyn Informacji Pulicznej, Urząd Miasta Nowa Sól
Władze, struktura Urzędu, prawo lokalne, zamówienia publiczne, jednostki organizacyjne.

Starostwo Powiatowe Nowa Sól
Informacje lokalne i samorządowe, prezentacja powiatu, jego historia, kultura, gospodarka i walory turystyczne.

Nowa Sól - serwis informacyjny
Nowa Sól ... chcesz cos znaleźć w Nowej Soli? tu znajdziesz informacje o sklepach, handlu, urzędach, aptekach, noclegach, kawiarniach, restauracjach, ...