Miłość co przez wieki...

Benedykt XVI niczym nasz przywódca:
Papież, Ojciec i świetny rozmówca.
Szerząc horyzonty , głosząc Boże Słowo
pomaga nam odkryć swą wiarę na nowo.
Idąc poprzez życie z doskonałym ładem
mądrości i miłości staje się przykładem.
Wiara w lepsze jutro z Jezusem przy boku
pozwala nam dotrzymać tej miłości kroku.
Czas tu się nie liczy , serce tu góruje,
żadnych wad i tylko wnioski:
Miłość w nas króluje.

Agnieszka Bejko
Klasa VI c

Wszyscy Święci

Wszyscy Święci byli najpierw mali.
Mieli klocki z drewna , lalki kołysali.
Także ze śpiących świętych z samego ranka
ściągała cieplutką kołderkę kochana mamka.

Także wszystkim świętym zimą marzły uszy,
i podczas zabaw śnieg na głowę prószył.
Także wszystkim świętym kapał deszcz po głowie.
Potem mieli katar , ratowali zdrowie.

Nikt z nich nie wiedział o swojej świętości.
Ale byli pełni bożej miłości.
A więc nie wiesz jaka twoja dola,
może i nad tobą świeci aureola?

Natalia Binder
Klasa VI d

Nasz Patron zawsze z nami

Po 29 latach istnienia szkoły - w marcu 1974 roku - nadano jej imię Tadeusza Kościuszki. Aby przybliżyć uczniom postać wielkiego Polaka, organizowany jest każdego roku Konkurs wiedzy o patronie. Klasy poszukują wcześniej informacji we wskazanych publikacjach książkowych i po kilku tygodniach przygotowań, rywalizują między sobą. Takie lekcje historii są dla uczniów niezwykle emocjonujące, uczą ich patriotyzmu oraz umacniają więzy ze szkołą

Tadeusz Kościuszko w oczach uczniów

        Pewnego dnia wyszedłem ze szkoły ledwo żywy. To był feralny piątek. Przegraliśmy w nogę z VIa. Kartkówka z matmy była dla mnie kosmicznym zaskoczeniem, sprawdzian z historii... lepiej nie mówić.
Otworzyłem drzwi szkoły i ujrzałem błękitne niebo i olśniewające słońce. Jaka ulga! Zmartwienia zostały w szkole. Ale cóż to?
        Jakiś mężczyzna bardzo podobny do Tadeusza Kościuszki siedział dumnie na pięknym koniu. "Tu chyba będą kręcić jakiś film" - pomyślałem. Zdziwiło mnie jednak to, że nikogo poza mną i tajemniczym jeźdźcem nie było przed szkołą. Mężczyzna skinął ręką w moim kierunku. Zaciekawiony podszedłem.
        - Nie najlepiej napisałeś ten sprawdzian z historii.
        - Taaak... - otworzyłem usta ze zdumienia. Przez moment zastanawiałem się, z kim rozmawiam. Widziałem Tadeusza Kościuszkę, a wydawało mi się, że słyszę mojego nauczyciela historii.
        - Ja i moje pokolenie wiemy, co to znaczy stracić wolność, niepodległość. Wiemy, jak ciężko było ją odzyskać. Umierałem, gdy Polska była pod zaborami. Dlatego nie mogę zrozumieć współczesnych Polaków, którzy tak bezkrytycznie oglądają się na to, co zachodnie, przyjmują obce wzorce, a nie pielęgnują tego, co polskie. Kiedy przysłuchuję się odpowiedziom dzieci na lekcjach historii, martwię się bardzo, że ich wiedza na temat dziejów Polski jest niewielka. Czasem trudno mi je zrozumieć. Za darmo mogą pożyczać książki, słowniki, encyklopedie. Umieją czytać, a nie czytają! Mogą się uczyć, a nie uczą się. Czy możesz mi to wytłumaczyć?
        Zaczerwieniłem się ze wstydu, bo sam coraz mniej czytałem. Wzrok utkwiłem w ziemię i myślałem, co by tu odpowiedzieć i gdy miałem pomysł, zauważyłem, że patrona już koło mnie nie ma. Usłyszałem tylko głos:
        - Wierzę, że będziesz wiedział, jak wykorzystać naszą rozmowę. Liczę na ciebie.

Autorzy: Maciej Czapliński i Krzysztof AdamekKim dla Ciebie jest Tadeusz Kościuszko?


        Tadeusz Kościuszko jest dla mnie autorytetem. Jest on także patronem szkoły, do której uczęszczam. Kościuszko poniósł wiele porażek w swoim życiu, tak jak każdy współczesny człowiek. Nie jest ideałem dla wszystkich, ale swoją postawą reprezentuje wzorowego Polaka. Tadeusz Kościuszko jest dla mnie bardzo ważny. Kiedy waham się między jakimiś decyzjami lub muszę uporać się z jakimiś problemami, wtedy przypominam sobie o patronie mojej szkoły i zawsze podejmuję właściwą decyzję. Tadeusz Kościuszko jest bliski mojemu sercu, ponieważ ma swoje słabości tak jak każdy człowiek. Niekiedy, nie zdając sobie sprawy staram się być taka jak on. Myślę wtedy, że aby zasłużyć na bycie Polakiem muszę go naśladować. Moim zdaniem Kościuszko jest ważny i powinien być przykładem dla innych. Próbując go naśladować, jego postawę odkrywam swoje wady. Myślę, że to dzięki Tadeuszowi Kościuszce moje życie nabiera sensu i staje się ważniejsze dla mnie i dla moich bliskich.

Agnieszka Bejko kl. IV cKto jest wzorem do naśladowania?
Znów pani daje dziwne pytania.
A ja odpowiadam krótko.
Tadeusz Kościuszko.
Jest to patron naszej szkoły znany.
I bohater lubiany.
Chcemy tak jak on ojczyznę miłować
I z małą chęcią go naśladować.
Tadeusz Kościuszko nie jest zerem
Dla mnie jest on bohaterem

Paweł Płonka kl. VI b        Tadeusz Kościuszko jest patronem naszej szkoły. Został wybrany na patrona już bardzo dawno temu. Uważam, że był to dobry wybór, gdyż jest on postacią historyczną. Na miano patrona zasłużył sobie bohaterskimi uczynkami. Tadeusz Kościuszko to bohater narodowy. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Stał na czele wojsk powstańczych armii polskiej w walce z rosyjskim zaborcą. Całe swoje życie poświęcił sprawom Ojczyzny, był gorącym patriotą. Tadeusz Kościuszko jest postacią bardzo pozytywną i na pewno może zasłużyć na wzór dla młodzieży.

Aleksandra Wróbel kl. IV d        Tadeusz Kościuszko był wybitnym Polakiem. Walczył o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych. Kochał ojczyznę i pragnął oddać za jej wolność życie. Tadeusz Kościuszko jest dla mnie wzorem do naśladowania.
Chociaż jestem małą dziewczynką i żyję w innych czasach niż Tadeusz Kościuszko swoim zachowaniem i postawą mogę być dobrą Polką, tak jak nasz patron szkoły.
Ucząc się dobrze, będąc grzeczną, pomagając innym mogę dać radość nauczycielom i rodzicom. Być dobrą Polką to także branie udziałów w konkursach, akcjach charytatywnych i imprezach szkolnych. Rozsławiamy w ten sposób imię naszego patrona - Tadeusza Kościuszko i kontynuujemy jego postawy patriotyczne.

Natalia Binder klasa IVd        Tadeusz Kościuszko jest dla mnie bohaterem narodowym i wzorem do naśladowania. Był on wielkim patriotą wspaniałym przywódcą. Bardzo kochał swój kraj. Dowodził powstaniem przeciwko Prusom i Rosji, krajom, które chciały dokonać rozbioru Polski. Kościuszko uczestniczył również w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych przez co pokazał, że nie jest mu obojętny los innych narodów. Za swoją postawę i bohaterstwo jest ceniony do dziś nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Dzięki takim ludziom możemy cieszyć się wolnością w swoim niepodległym kraju. Jestem bardzo dumna że mogę chodzić do szkoły, której patronem jest tak wybitny człowiek.

Patrycja Marciniak        Tadeusz Kościuszko jest dla mnie wzorem do naśladowania. Bardzo się cieszę, że szkoła wybrała właśnie go na patrona. O tej postaci historycznej opowiedział mi dziadek. Opowiedział mi że był znany i lubiany, a także wykształcony. Prowadził wiele wojen, żeby na Ziemi zapadł pokój.

Paweł Konopka        Tadeusz Kościuszko jest dla mnie bohaterem narodowym. O tej postaci słyszałem już w przedszkolu. Tadeusz Kościuszko jest to organizator powstania narodowego, jest wzorem dla każdego z nas. Kościuszko był bohaterem dawnych lat. Pamięć o nim trwa nadal. Jestem pod wrażeniem tej postaci.

Szymon Gryniów kl. VI d        Patronem mojej szkoły jest Tadeusz Kościuszko znakomity dowódca, generał wojsk polskich i amerykańskich, wódz powstania kościuszkowskiego, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Najwyższy Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych oraz człowiek pełen dobroci i kochający pokój co wyraża w swoich zwierzeniach "Kocham pokój jeśli to możliwe, chcę być w dobrych stosunkach ze wszystkimi".
Tak w skrócie można określić tą niesamowitą postać, która stała się polskim bohaterem narodowym dla dawnych i obecnych pokoleń. Jest on również moim osobistym bohaterem, cenię go za to, że nie były mu obce sprawy narodowe, sprawy ludzi ubogich i niższego stanu co podkreślał często w swoich wypowiedziach "Za samą szlachtę bić się nie będę".
Tadeusz Kościuszko jest moim wzorem do godnego naśladowania, ponieważ pokazał mi co jest ważne w życiu każdego człowieka- honor, godność, dobroć i troska o losy kraju.
Bo to właśnie Tadeusz Kościuszko w trudnych dla polski chwilach potrafił obudzić w Polakach narodową świadomość i poprowadzić ich do walki. Jestem dumna, iż to właśnie Tadeusz Kościuszko jest patronem mojej szkoły i wdzięczna temu człowiekowi, że swoimi czynami pokazał nam wszystkim na czym polega Być Polakiem. Dlatego też jestem szczęśliwa, że naród polski dał dowód wdzięczności dla tej niezwykłej osoby budując kopiec pod Krakowem oraz, że dziś daje świadectwo kim jest dla wszystkich. I dlatego na zakończenie chciała bym przytoczyć fragment wiersza Marii Dąbrowskiej, który idealnie pasuje do tego co czuję i myślę o tej postaci jaką był Tadeusz Kościuszko.
"... Są wielcy ludzie, co mają pomniki z żelaza.
Inni mają z kamienia, ze spiżu, z marmuru.
Dla Kościuszki nie wystarczał nam jeden metal lub kamień
On ma pomnik ze wszystkiej ziemi polskiej".

Paulina Dygas kl. VI d